14 آذر 1398
/
18,434 بازدید

ترفندهایی برای مرتب کردن کمد لباس

فهرست مطالب

کمتر کسی پیدا می‌شود که از خرید لباس لذت نبرد اما اینکار هم چالش‌های خاص خودش را دارد و به جز حساب بانکی، باید خانه را برای لباس‌های تازه آماده کنید. در این مطلب، شما را با ترفندهایی برای مرتب کردن کمد لباس آشنا می‌کنیم که نشان می‌دهد چطور می‌توانید در فضای کم لباس‌های خود را مرتب و قابل دسترس نگه دارید. با این وجود، بسیاری از این راهکارها برای هر خانه‌ای -چه کوچک و چه بزرگ- قابل اجرا است. به همین دلیل، مطالعۀ این مقاله می‌تواند شما را با دنیای جدیدی از ایده‌های موثر و خلاقانه آشنا کند. پس در ادامۀ این مطلب، همراه بانی‌ مد باشید.

وقتی در کمدتان را باز می‌کنید، چه احساسی دارید؟ آیا از دیدن وضع کمدتان شوکه می‌شوید؟ یا جزء کسانی هستید که کمدشان همیشه مرتب است و لباس‌ها دسته بندی مخصوص به خود را دارند. شاید برایتان جالب است که بدانید یک کمد لباس تمیز و مرتب روی آرامش و تمرکزتان تاثیر مستقیم می‌گذارد. در واقع شلوغی خانه و کمد، نمایانگر یک ذهن درهم آشفته است و ممکن است روی عملکرد کارهای روزانه و حتی استایل ظاهریتان تاثیر منفی بگذارد.

مرتب کردن کمد لباس

چگونه کمد لباس را مرتب کنید؟

هرگاه کمد لباس‌تان تمیز و مرتب باشد، لباس مورد نظرتان را به سرعت پیدا می‌کنید و در زمان خود صرفه جویی خواهید کرد. در این صورت همیشه جای سویشرت، تیشرت، پیراهن اداری یا حتی جوراب‌تان را می‌دانید.

نحوه مرتب کردن کمد لباس، به فضایی که در اختیار دارید بستگی دارد. با این حال، نکات زیر برای مرتب کردن بیشتر کمدها کاربرد دارد:

 • در ابتدا کمدتان را از تمام کیف و کفش، لباس و اکسسوری خالی کنید.
 • کمد را کاملا تمیز کنید.
 • لباس‌هایی که بیشتر از ۲ سال نپوشیدید را جدا کنید. اگر لباس‌تان سالم و قابل پوشیدن بود، می‌توانید آن را اهدا کنید. اگر فکر می‌کنید لباس کهنه است می‌توانید از آن به عنوان دستمال گردگیری استفاده کنید.
 • لباس‌ها را به صورت فصلی جدا کنید. اگر لباس‌تان مناسب فصل نبود، آن را درون یک جعبه یا کاور قرار دهید.
 • لباس‌های مشابه، مانند لباس خانه، مانتو و اکسسوری را به صورت جداگانه در کمد قرار دهید.
 • همیشه لباس‌تان را سر جای خود قرار دهید تا روی زمین و صندلی انباشته نشوند!

چه چیزی برای تمیز کردن کمد لباس نیاز دارید؟

چه چیزی برای تمیز کردن کمد لباس نیاز دارید؟

پیش از آن که کمد لباس را خالی کنید، به چند وسیله نیاز دارید تا لباس‌هایتان را سازماندهی و مرتب کنید. اگر روز پر مشغله‌ای داشتید، مرتب کردن کمد را به روز دیگری موکول کنید، چرا که این کار به ۲ تا ۳ ساعت زمان نیاز دارد.

جعبه یا ساک لباس

برای مرتب کردن لباس‌ها به جعبه لباس نیاز دارید. این جعبه یا ساک‌ها به صورت پارچه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانید لباس‌هایتان را مرتب کنید و داخل آن قرار دهید. در صورتی که ساک لباس یا جعبه ندارید می‌توانید از سبد مربعی یا پاکت دسته‌دار خرید استفاده کنید.

چوب لباسی

انواع چوب لباسی

برای مرتب نگه داشتن لباس‌ها به چند عدد چوب لباسی نیاز دارید. چوب لباسی مانع چروک شدن لباس‌ها می‌شود. همچنین لباس‌های بلندی مانند لباس مجلسی، مانتو و پالتوی زنانه را نمی‌توانید در کمد تا کنید و باید حتما آن را از جایی آویزان کنید.

کاور لباس

بعضی از لباس‌هایی که مناسب فصل نیست یا مانند لباس مجلسی کمتر به تن می‌کنید را در کاور لباس قرار دهید. کاور لباس مانع پوسیده یا کهنه شدن لباس می‌شود. همچنین شما می‌توانید چند لباس را در یک کاور بلند استاندارد قرار دهید تا مرتب و بدون چروک باقی بماند.

مرحله ۱: کمد لباس را خالی کنید

اگر جزء کسانی هستید که لباس‌شان را در کمد پرت می‌کنند و همیشه زمان خود را در پیدا کردن لباس از دست می‌دهند و در نهایت یک لباس چروک و کهنه پیدا می‌کنند، باید یک فکر جدی برای مرتب کردن کمدتان بکنید.

از این رو، هر لباس زنانه، مردانه، بچگانه، جوراب، چتر، جعبه لباس و چوب لباسی را از کمد خارج و کمد را از هر وسیله اضافه خالی کنید. سپس تصور کنید کنید که هر لباسی را در کدام بخش از کمد قرار می‌دهید تا از تمام فضای کمد استفاده شود و جای هر لباسی مشخص گردد.

در مرحله بعدی، کمد را با جارو برقی تمیز کنید تا گرد و خاک و لکه‌ای در طبقات کمد باقی نماند و لباس‌ها کثیف نشوند. همچنین جعبه پارچه‌ای لباس را بشویید تا کاملا تمیز شوند. یک کمد تمیز، شما را به مرتب کردن لباس‌ها ترغیب می‌کند.

مرحله ۲: لباس‌های فصلی را از یکدیگر تفکیک کنید

چیدمان کمد لباس

کشور ما یکی از سرزمین‌های چهارفصل است. به این معنا که در هر فصلی از سال، ما به نوع خاصی از لباس نیاز داریم و لازم نیست تمام لباس‌هایمان را در آن‌ِ واحد در کمد نگه دارید. درنتیجه، می‌توان آن را بنا به فصل در چمدان بگذارید و اجازه بدهید تا مرتب کردن کمد لباس، به‌سادگی و سهولت انجام بگیرد. با بسته‌بندی و چرخاندن لباس‌های هر فصل، می‌توان از فضاهای خالی خانه مانند زیر تخت هم استفاده کرد.

یکی از دلایلی که کمدتان شلوغ و بهم ریخته می‌شود این است که لباس زمستانی و تابستانی در یک جا قرار دارند. توصیه می‌کنیم برای داشتن یک کمد لباس مرتب، لباس‌های فصلی را از هم جدا کنید. برای مثال لباس‌ زمستانی مانند پلیور، سویشرت و شلوار گرمکن را در یک جعبه یا ساک لباس و لباس‌های تابستانی مانند تاپ و شلوارک، دامن و پیراهن نخی را در ساک دیگر قرار دهید.

از این رو جایگاه هر لباس فصلی مشخص می‌شود و پیدا کردن لباس مورد نظرتان زمان نمی‌برد. همچنین می‌توانید کاپشن زنانه یا مردانه و پالتو را به همراه یکدیگر در یک کاور قرار دهید تا در زمان مناسب استفاده کنید.

 

 

برای خرید و مشاهده انواع پوشاک زنانه روی دکمه زیر کلیک کنید.

انواع پوشاک زنانه

 

 

مرحله ۳: لباس‌ خانه و لباس مجلسی را جدا کنید

بسیاری از مردم تیشرت اسپرت خانگی را در کنار چند پیراهن مردانه یا شومیز مجلسی زنانه قرار می‌دهند. این بی‌نظمی، کمد لباس را آشفته می‌کند و ممکن است فراموش کنید که چه لباس‌هایی داخل کمد دارید.

از این رو لباس‌ راحتی مانند تاپ و شلوارک، شلوار نخی و تیشرت اسپرت که در خانه به تن می‌کنید را در یک ساک و لباس مجلسی مانند پیراهن، شومیز و دامن زنانه را در یک جعبه لباس دیگر قرار دهید. با این حال اگر می‌خواهید لباس رسمی یا مجلسی‌تان چروک و کهنه نشود، آن‌ها را از چوب لباسی آویزان کنید تا مرتب باقی بمانند.

مرحله ۴: برای مرتب کردن کمد لباس، از حداکثر فضا بهره بگیرید

مرتب کردن کمد لباس

یکی از موثرترین روش‌هایی که می‌توانید برای مرتب کردن کمد لباس استفاده کنید، این است که از فضای موجود، بهترین بهره را ببرید. یک سیستم کارآمد می‌تواند به شما کمک کند تا همه‌چیز را مرتب کنار هم بچینید، بدون اینکه لازم باشد تا جای زیادی را اشغال کنید. این روش، هزینۀ کمی دارد اما نتیجۀ آن بدون اغراق فوق‌العاده است. برای مثال، شما می‌توانید از یک رگال لباس استفاده کنید تا به‌جای آشفتگی همیشگی اتاقتان، ناگهان فضای زیادی را آزاد کرده باشید!

بیشتر کمدها در قسمت پایین یا بالا یک طبقه یا بخش خالی دارند. شما می‌توانید از این فضا به نحو درستی برای قرار دادن کفش و دمپایی استفاده کنید. اگر جعبه کفش اسپرت یا مجلسی خود را نگه می‌دارید، کفش را داخل جعبه بگذارید تا فضای جا کفشی مرتب باشد. همچنین می‌توانید چند جعبه کفش را روی هم قرار دهید و از تمام فضای کمد استفاده کنید.

در صورتی که جعبه کفش ندارید، کفش ورزشی، بوت، نیم بوت و دمپایی روفرشی را داخل کیسه قرار دهید تا بتوانید کیسه‌ها را روی هم بگذارید و از طبقات کمد لباس استفاده کنید.

مرحله ۵: جای مشخصی برای جوراب و لباس زیر تعیین کنید

جای مشخصی برای جوراب و لباس زیر

لباس زیر همیشه باید در جای تمیزی قرار بگیرد، چرا که ممکن است کثیف شود و به بدن شما آسیب برساند. همچنین امکان گم شدن جوراب در یک کمد شلوغ و بهم ریخته زیاد است. در این صورت شما باید یک جای مشخص برای جوراب و لباس زیر خود در کمد لباس تعیین کنید.

در صورت امکان می‌توانید یک جاجورابی تهیه کنید و از در کمد لباس آویزان کنید. شما می‌توانید علاوه بر جوراب، لباس زیرتان را نیز در جاجورابی قرار دهید تا از لباس‌های بیرون دور بمانند و کثیف نشوند. اگر جاجورابی ندارید، می‌توانید از جعبه کفش یا یک ساک خرید مقوایی استفاده کنید تا هر لباس جایگاه مخصوص به خود را داشته باشد.

مرحله ۶: اکسسوری‌ها را دسته بندی کنید

اکسسوری‌ها انواع متفاوتی دارد که می‌توان به عینک، ساعت، کمربند، کروات، دستکش و شال‌گردن، بدلیجات و جواهرات اشاره کرد. البته بیشتر مردم ترجیح می‌دهند اکسسوری‌های گران قیمت خود را در کشویی به غیر از کمد لباس خود قرار دهند. اما اگر جای به‌خصوصی برای اکسسوری نداشتید باید یک بخش مشخصی برای اکسسوری‌ها در کمد تعیین کنید.

برای این کار می‌توانید از جعبه کادویی یا جعبه کفش استفاده کنید. این جعبه‌ها باعث می‌شوند که جای هر اکسسوری مشخص باشد و هیچ کدام آسیب نبینند.

مرحله ۷: جایی برای شال و روسری پیدا کنید

خانم‌ها به شال و روسری خود خیلی اهمیت می‌دهند و ترجیح می‌دهند همیشه شال و روسری تمیز و بدون چروکی داشته باشند. شال و روسری حریر زنانه یا بعضی از شال‌ها را نمی‌توان با حرارت مستقیم اتو کرد. در این صورت باید این اکسسوری را مرتب در کمد خود قرار دهید تا نیازی به اتو نباشد.

شال و روسری را می‌توانید از چوب لباسی حلقه‌ای مخصوص این اکسسوری آویزان کنید. همچنین اگر کمدتان کوچک است، بهترین روش نگهداری، تا کردن شال و روسری است. از این رو گوشه کمدتان یک جای مخصوص برای شال و روسری‌ در نظر بگیرید.

مرحله ۸: از رگال‌ها کمک بگیرید

شاید در نگاه اول، استفاده از یک رگال یا کمد جدید، هزینه‌بر به نظر برسد اما این درحقیقت یک سرمایه‌گذاری پرسود است و اتاق شما را از آشفتگی خلاص می‌کند. به این ترتیب، نه‌تنها با تغییر در روش مرتب کردن کمد لباس، اتاق مرتب‌تر و اعصاب آرام‌تری خواهید داشت، بلکه با سهولت بسیار بیشتری می‌توانید وسایلتان را پیدا کنید.

مرحله ۹: یک ریل دیگر اضافه کنید

چیدمان کمد لباس با ریل

اگر امکان این را داشته باشید که برای مرتب کردن کمد لباس خود، یک ریل دیگر به آن اضافه کنید، در فضایی یکسان قادر خواهید بود تا دو برابر بیشتر لباس را جا بدهید. این ایده، کمی شبیه به تردستی است که با خلاقیت حاصل می‌شود و ناگهان فضای کمد شما را دو برابر می‌کند.

مرحله ۱۰: داخل کمد را قفسه‌بندی کنید

در اغلب موارد، با آویزان کردن لباس‌ها روی ریل در کمد، قسمت پایینی آن‌ها بی‌استفاده باقی می‌ماند. یکی از ترفندهایی که می‌توانید برای مرتب کردن کمد لباس به کار بگیرید، استفاده از همین فضای خالی است. قرار دادن یک دراور، نصب چند کشو یا حتی قفسه‌بندی کردن این قسمت، به راحتی و با صرف کمترین هزینه می‌تواند یک فضای جدید و ارزشمند به شما هدیه کند!

مرحله ۱۱: آویزهای یکدست را به کار بگیرید

انواع آویز لباس

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما استفاده از آویزهای (Hanger) یکدست، می‌تواند در مرتب کردن کمد لباس شما به طور قابل‌توجهی موثر باشد. اینکه از هنگرهای یکسان و یک رنگ استفاده کنید و همۀ آن‌ها را به یک ‌سو آویزان نمایید، به کمد شما نظم و زیبایی می‌بخشد. پس حتما به این نکتۀ ظریف اما مهم توجه داشته باشید!

مرحله ۱۲: با جداکننده‌های لباس، خلاقیت به خرج بدهید

یکی از ایده‌های طلایی برای مرتب کردن کمد لباس این است که انواع مختلف لباس‌ها را با جداکننده‌ها از هم تفکیک کنید. این روش چه برای کمد کودکان و چه برای کمد بزرگسالان، یک راه‌حل بسیار ساده و درعین‌حال، کاربردی است که شما نظم می‌بخشد و از به‌هم‌ریختگی جلوگیری به عمل می‌آورد.

مرحله ۱۳: با سبد، کمد خود را زیباتر کنید!

چیدمان کمد لباس با سبد

استفاده از سبدها در برای مرتب کردن کمد لباس یک ایدۀ عالی است. آن‌ها زیبا، جذاب و کاربردی هستند و می‌توان برای جا دادن انواع خرده‌ریزها در کمد از آن‌ها استفاده کرد. شاید در نگاه اول تصور کنید که داخل چنین سبدهایی باید کمی شلوغ باشد اما نکتۀ مثبت اینجاست که بهتر است در یک سبد کوچک به دنبال چیزی بگردید تا یک کمد کاملا به هم ریخته!

مرحله ۱۴: کفش‌ها ر‎ا داخل قفسه بگذارید

چیدمان جا کفشی

بعد از مرتب کردن کمد لباس و اضافه کردن انواع ریل و رگال، بالاخره نوبت به کفش‌ها می‎‌رسد. می‌توانید کفش‌ها به‌سادگی کف کمد بچینید یا برای آن‌ها هم جاکفشی تدارک ببینید. حتی اگر قصد ندارید زیاد هزینه کنید،‌ برای ایجاد نظم بیشتر، می‌توانید کفش‌ها را در قفسه‎هایی قرار بدهید و آن‌ها را بر اساس کاربردهای مختلف دسته‌بندی کنید.

چگونه یک کمد لباس کوچک را مرتب کنیم؟

مرتب کردن کمد لباس کوچک

اگر تعداد لباس‌هایتان زیاد است و کمد لباس کوچکی دارید، تمیز و مرتب کردن کمدتان کمی مشکل می‌شود. از این رو باید راه حل خلاقانه‌ای را در نظر بگیرید تا کمد بهم ریخته‌ای نداشته باشید.

شما می‌توانید از جعبه‌های طبقه‌بندی شده استفاده کنید. این جعبه‌ها به چند بخش تقسیم شده است که می‌توانید لباس‌ یا اکسسوری‌هایتان را در آن به صورت جداگانه قرار دهید.

در صورتی که لباسی را به تن نمی‌کنید و امیدوارید لباس‌تان را روزی در یک مراسم بپوشید، آن را به کسی ببخشید. اگر لباسی را به مدت ۲ سال به تن نکرده‌اید، هرگز از آن استفاده نخواهید کرد. در این صورت آن لباس زنانه، مردانه یا بچه گانه را ببخشید و فضای کمدتان را خالی‌تر کنید.

شما می‌توانید تعداد میله جالباسی کمدتان را بیشتر کنید. از این رو شما می‌توانید یک جالباسی در بالای کمد و یک جالباسی در وسط کمد قرار دهید تا لباس‌های بیشتری را از کمد آویزان کنید.

اگر می‌خواهید کمد لباس‌تان همیشه تمیز و مرتب باقی بماند و هر بار مجبور نشوید کمدتان را کاملا خالی کنید و از نو لباس‌ها را مرتب کنید، هر لباسی را سر جای خود قرار دهید تا نیازی به صرف زمان نباشد و کمدتان مرتب باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shape

پربازدیدترین مطالب

مطالب تصادفی

ترفندهایی برای مرتب کردن کمد لباس
14 آذر 1398
/
18,434 بازدید

ترفندهایی برای مرتب کردن کمد لباس

فهرست مطالب

کمتر کسی پیدا می‌شود که از خرید لباس لذت نبرد اما اینکار هم چالش‌های خاص خودش را دارد و به جز حساب بانکی، باید خانه را برای لباس‌های تازه آماده کنید. در این مطلب، شما را با ترفندهایی برای مرتب کردن کمد لباس آشنا می‌کنیم که نشان می‌دهد چطور می‌توانید در فضای کم لباس‌های خود را مرتب و قابل دسترس نگه دارید. با این وجود، بسیاری از این راهکارها برای هر خانه‌ای -چه کوچک و چه بزرگ- قابل اجرا است. به همین دلیل، مطالعۀ این مقاله می‌تواند شما را با دنیای جدیدی از ایده‌های موثر و خلاقانه آشنا کند. پس در ادامۀ این مطلب، همراه بانی‌ مد باشید.

وقتی در کمدتان را باز می‌کنید، چه احساسی دارید؟ آیا از دیدن وضع کمدتان شوکه می‌شوید؟ یا جزء کسانی هستید که کمدشان همیشه مرتب است و لباس‌ها دسته بندی مخصوص به خود را دارند. شاید برایتان جالب است که بدانید یک کمد لباس تمیز و مرتب روی آرامش و تمرکزتان تاثیر مستقیم می‌گذارد. در واقع شلوغی خانه و کمد، نمایانگر یک ذهن درهم آشفته است و ممکن است روی عملکرد کارهای روزانه و حتی استایل ظاهریتان تاثیر منفی بگذارد.

مرتب کردن کمد لباس

چگونه کمد لباس را مرتب کنید؟

هرگاه کمد لباس‌تان تمیز و مرتب باشد، لباس مورد نظرتان را به سرعت پیدا می‌کنید و در زمان خود صرفه جویی خواهید کرد. در این صورت همیشه جای سویشرت، تیشرت، پیراهن اداری یا حتی جوراب‌تان را می‌دانید.

نحوه مرتب کردن کمد لباس، به فضایی که در اختیار دارید بستگی دارد. با این حال، نکات زیر برای مرتب کردن بیشتر کمدها کاربرد دارد:

 • در ابتدا کمدتان را از تمام کیف و کفش، لباس و اکسسوری خالی کنید.
 • کمد را کاملا تمیز کنید.
 • لباس‌هایی که بیشتر از ۲ سال نپوشیدید را جدا کنید. اگر لباس‌تان سالم و قابل پوشیدن بود، می‌توانید آن را اهدا کنید. اگر فکر می‌کنید لباس کهنه است می‌توانید از آن به عنوان دستمال گردگیری استفاده کنید.
 • لباس‌ها را به صورت فصلی جدا کنید. اگر لباس‌تان مناسب فصل نبود، آن را درون یک جعبه یا کاور قرار دهید.
 • لباس‌های مشابه، مانند لباس خانه، مانتو و اکسسوری را به صورت جداگانه در کمد قرار دهید.
 • همیشه لباس‌تان را سر جای خود قرار دهید تا روی زمین و صندلی انباشته نشوند!

چه چیزی برای تمیز کردن کمد لباس نیاز دارید؟

چه چیزی برای تمیز کردن کمد لباس نیاز دارید؟

پیش از آن که کمد لباس را خالی کنید، به چند وسیله نیاز دارید تا لباس‌هایتان را سازماندهی و مرتب کنید. اگر روز پر مشغله‌ای داشتید، مرتب کردن کمد را به روز دیگری موکول کنید، چرا که این کار به ۲ تا ۳ ساعت زمان نیاز دارد.

جعبه یا ساک لباس

برای مرتب کردن لباس‌ها به جعبه لباس نیاز دارید. این جعبه یا ساک‌ها به صورت پارچه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانید لباس‌هایتان را مرتب کنید و داخل آن قرار دهید. در صورتی که ساک لباس یا جعبه ندارید می‌توانید از سبد مربعی یا پاکت دسته‌دار خرید استفاده کنید.

چوب لباسی

انواع چوب لباسی

برای مرتب نگه داشتن لباس‌ها به چند عدد چوب لباسی نیاز دارید. چوب لباسی مانع چروک شدن لباس‌ها می‌شود. همچنین لباس‌های بلندی مانند لباس مجلسی، مانتو و پالتوی زنانه را نمی‌توانید در کمد تا کنید و باید حتما آن را از جایی آویزان کنید.

کاور لباس

بعضی از لباس‌هایی که مناسب فصل نیست یا مانند لباس مجلسی کمتر به تن می‌کنید را در کاور لباس قرار دهید. کاور لباس مانع پوسیده یا کهنه شدن لباس می‌شود. همچنین شما می‌توانید چند لباس را در یک کاور بلند استاندارد قرار دهید تا مرتب و بدون چروک باقی بماند.

مرحله ۱: کمد لباس را خالی کنید

اگر جزء کسانی هستید که لباس‌شان را در کمد پرت می‌کنند و همیشه زمان خود را در پیدا کردن لباس از دست می‌دهند و در نهایت یک لباس چروک و کهنه پیدا می‌کنند، باید یک فکر جدی برای مرتب کردن کمدتان بکنید.

از این رو، هر لباس زنانه، مردانه، بچگانه، جوراب، چتر، جعبه لباس و چوب لباسی را از کمد خارج و کمد را از هر وسیله اضافه خالی کنید. سپس تصور کنید کنید که هر لباسی را در کدام بخش از کمد قرار می‌دهید تا از تمام فضای کمد استفاده شود و جای هر لباسی مشخص گردد.

در مرحله بعدی، کمد را با جارو برقی تمیز کنید تا گرد و خاک و لکه‌ای در طبقات کمد باقی نماند و لباس‌ها کثیف نشوند. همچنین جعبه پارچه‌ای لباس را بشویید تا کاملا تمیز شوند. یک کمد تمیز، شما را به مرتب کردن لباس‌ها ترغیب می‌کند.

مرحله ۲: لباس‌های فصلی را از یکدیگر تفکیک کنید

چیدمان کمد لباس

کشور ما یکی از سرزمین‌های چهارفصل است. به این معنا که در هر فصلی از سال، ما به نوع خاصی از لباس نیاز داریم و لازم نیست تمام لباس‌هایمان را در آن‌ِ واحد در کمد نگه دارید. درنتیجه، می‌توان آن را بنا به فصل در چمدان بگذارید و اجازه بدهید تا مرتب کردن کمد لباس، به‌سادگی و سهولت انجام بگیرد. با بسته‌بندی و چرخاندن لباس‌های هر فصل، می‌توان از فضاهای خالی خانه مانند زیر تخت هم استفاده کرد.

یکی از دلایلی که کمدتان شلوغ و بهم ریخته می‌شود این است که لباس زمستانی و تابستانی در یک جا قرار دارند. توصیه می‌کنیم برای داشتن یک کمد لباس مرتب، لباس‌های فصلی را از هم جدا کنید. برای مثال لباس‌ زمستانی مانند پلیور، سویشرت و شلوار گرمکن را در یک جعبه یا ساک لباس و لباس‌های تابستانی مانند تاپ و شلوارک، دامن و پیراهن نخی را در ساک دیگر قرار دهید.

از این رو جایگاه هر لباس فصلی مشخص می‌شود و پیدا کردن لباس مورد نظرتان زمان نمی‌برد. همچنین می‌توانید کاپشن زنانه یا مردانه و پالتو را به همراه یکدیگر در یک کاور قرار دهید تا در زمان مناسب استفاده کنید.

 

 

برای خرید و مشاهده انواع پوشاک زنانه روی دکمه زیر کلیک کنید.

انواع پوشاک زنانه

 

 

مرحله ۳: لباس‌ خانه و لباس مجلسی را جدا کنید

بسیاری از مردم تیشرت اسپرت خانگی را در کنار چند پیراهن مردانه یا شومیز مجلسی زنانه قرار می‌دهند. این بی‌نظمی، کمد لباس را آشفته می‌کند و ممکن است فراموش کنید که چه لباس‌هایی داخل کمد دارید.

از این رو لباس‌ راحتی مانند تاپ و شلوارک، شلوار نخی و تیشرت اسپرت که در خانه به تن می‌کنید را در یک ساک و لباس مجلسی مانند پیراهن، شومیز و دامن زنانه را در یک جعبه لباس دیگر قرار دهید. با این حال اگر می‌خواهید لباس رسمی یا مجلسی‌تان چروک و کهنه نشود، آن‌ها را از چوب لباسی آویزان کنید تا مرتب باقی بمانند.

مرحله ۴: برای مرتب کردن کمد لباس، از حداکثر فضا بهره بگیرید

مرتب کردن کمد لباس

یکی از موثرترین روش‌هایی که می‌توانید برای مرتب کردن کمد لباس استفاده کنید، این است که از فضای موجود، بهترین بهره را ببرید. یک سیستم کارآمد می‌تواند به شما کمک کند تا همه‌چیز را مرتب کنار هم بچینید، بدون اینکه لازم باشد تا جای زیادی را اشغال کنید. این روش، هزینۀ کمی دارد اما نتیجۀ آن بدون اغراق فوق‌العاده است. برای مثال، شما می‌توانید از یک رگال لباس استفاده کنید تا به‌جای آشفتگی همیشگی اتاقتان، ناگهان فضای زیادی را آزاد کرده باشید!

بیشتر کمدها در قسمت پایین یا بالا یک طبقه یا بخش خالی دارند. شما می‌توانید از این فضا به نحو درستی برای قرار دادن کفش و دمپایی استفاده کنید. اگر جعبه کفش اسپرت یا مجلسی خود را نگه می‌دارید، کفش را داخل جعبه بگذارید تا فضای جا کفشی مرتب باشد. همچنین می‌توانید چند جعبه کفش را روی هم قرار دهید و از تمام فضای کمد استفاده کنید.

در صورتی که جعبه کفش ندارید، کفش ورزشی، بوت، نیم بوت و دمپایی روفرشی را داخل کیسه قرار دهید تا بتوانید کیسه‌ها را روی هم بگذارید و از طبقات کمد لباس استفاده کنید.

مرحله ۵: جای مشخصی برای جوراب و لباس زیر تعیین کنید

جای مشخصی برای جوراب و لباس زیر

لباس زیر همیشه باید در جای تمیزی قرار بگیرد، چرا که ممکن است کثیف شود و به بدن شما آسیب برساند. همچنین امکان گم شدن جوراب در یک کمد شلوغ و بهم ریخته زیاد است. در این صورت شما باید یک جای مشخص برای جوراب و لباس زیر خود در کمد لباس تعیین کنید.

در صورت امکان می‌توانید یک جاجورابی تهیه کنید و از در کمد لباس آویزان کنید. شما می‌توانید علاوه بر جوراب، لباس زیرتان را نیز در جاجورابی قرار دهید تا از لباس‌های بیرون دور بمانند و کثیف نشوند. اگر جاجورابی ندارید، می‌توانید از جعبه کفش یا یک ساک خرید مقوایی استفاده کنید تا هر لباس جایگاه مخصوص به خود را داشته باشد.

مرحله ۶: اکسسوری‌ها را دسته بندی کنید

اکسسوری‌ها انواع متفاوتی دارد که می‌توان به عینک، ساعت، کمربند، کروات، دستکش و شال‌گردن، بدلیجات و جواهرات اشاره کرد. البته بیشتر مردم ترجیح می‌دهند اکسسوری‌های گران قیمت خود را در کشویی به غیر از کمد لباس خود قرار دهند. اما اگر جای به‌خصوصی برای اکسسوری نداشتید باید یک بخش مشخصی برای اکسسوری‌ها در کمد تعیین کنید.

برای این کار می‌توانید از جعبه کادویی یا جعبه کفش استفاده کنید. این جعبه‌ها باعث می‌شوند که جای هر اکسسوری مشخص باشد و هیچ کدام آسیب نبینند.

مرحله ۷: جایی برای شال و روسری پیدا کنید

خانم‌ها به شال و روسری خود خیلی اهمیت می‌دهند و ترجیح می‌دهند همیشه شال و روسری تمیز و بدون چروکی داشته باشند. شال و روسری حریر زنانه یا بعضی از شال‌ها را نمی‌توان با حرارت مستقیم اتو کرد. در این صورت باید این اکسسوری را مرتب در کمد خود قرار دهید تا نیازی به اتو نباشد.

شال و روسری را می‌توانید از چوب لباسی حلقه‌ای مخصوص این اکسسوری آویزان کنید. همچنین اگر کمدتان کوچک است، بهترین روش نگهداری، تا کردن شال و روسری است. از این رو گوشه کمدتان یک جای مخصوص برای شال و روسری‌ در نظر بگیرید.

مرحله ۸: از رگال‌ها کمک بگیرید

شاید در نگاه اول، استفاده از یک رگال یا کمد جدید، هزینه‌بر به نظر برسد اما این درحقیقت یک سرمایه‌گذاری پرسود است و اتاق شما را از آشفتگی خلاص می‌کند. به این ترتیب، نه‌تنها با تغییر در روش مرتب کردن کمد لباس، اتاق مرتب‌تر و اعصاب آرام‌تری خواهید داشت، بلکه با سهولت بسیار بیشتری می‌توانید وسایلتان را پیدا کنید.

مرحله ۹: یک ریل دیگر اضافه کنید

چیدمان کمد لباس با ریل

اگر امکان این را داشته باشید که برای مرتب کردن کمد لباس خود، یک ریل دیگر به آن اضافه کنید، در فضایی یکسان قادر خواهید بود تا دو برابر بیشتر لباس را جا بدهید. این ایده، کمی شبیه به تردستی است که با خلاقیت حاصل می‌شود و ناگهان فضای کمد شما را دو برابر می‌کند.

مرحله ۱۰: داخل کمد را قفسه‌بندی کنید

در اغلب موارد، با آویزان کردن لباس‌ها روی ریل در کمد، قسمت پایینی آن‌ها بی‌استفاده باقی می‌ماند. یکی از ترفندهایی که می‌توانید برای مرتب کردن کمد لباس به کار بگیرید، استفاده از همین فضای خالی است. قرار دادن یک دراور، نصب چند کشو یا حتی قفسه‌بندی کردن این قسمت، به راحتی و با صرف کمترین هزینه می‌تواند یک فضای جدید و ارزشمند به شما هدیه کند!

مرحله ۱۱: آویزهای یکدست را به کار بگیرید

انواع آویز لباس

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما استفاده از آویزهای (Hanger) یکدست، می‌تواند در مرتب کردن کمد لباس شما به طور قابل‌توجهی موثر باشد. اینکه از هنگرهای یکسان و یک رنگ استفاده کنید و همۀ آن‌ها را به یک ‌سو آویزان نمایید، به کمد شما نظم و زیبایی می‌بخشد. پس حتما به این نکتۀ ظریف اما مهم توجه داشته باشید!

مرحله ۱۲: با جداکننده‌های لباس، خلاقیت به خرج بدهید

یکی از ایده‌های طلایی برای مرتب کردن کمد لباس این است که انواع مختلف لباس‌ها را با جداکننده‌ها از هم تفکیک کنید. این روش چه برای کمد کودکان و چه برای کمد بزرگسالان، یک راه‌حل بسیار ساده و درعین‌حال، کاربردی است که شما نظم می‌بخشد و از به‌هم‌ریختگی جلوگیری به عمل می‌آورد.

مرحله ۱۳: با سبد، کمد خود را زیباتر کنید!

چیدمان کمد لباس با سبد

استفاده از سبدها در برای مرتب کردن کمد لباس یک ایدۀ عالی است. آن‌ها زیبا، جذاب و کاربردی هستند و می‌توان برای جا دادن انواع خرده‌ریزها در کمد از آن‌ها استفاده کرد. شاید در نگاه اول تصور کنید که داخل چنین سبدهایی باید کمی شلوغ باشد اما نکتۀ مثبت اینجاست که بهتر است در یک سبد کوچک به دنبال چیزی بگردید تا یک کمد کاملا به هم ریخته!

مرحله ۱۴: کفش‌ها ر‎ا داخل قفسه بگذارید

چیدمان جا کفشی

بعد از مرتب کردن کمد لباس و اضافه کردن انواع ریل و رگال، بالاخره نوبت به کفش‌ها می‎‌رسد. می‌توانید کفش‌ها به‌سادگی کف کمد بچینید یا برای آن‌ها هم جاکفشی تدارک ببینید. حتی اگر قصد ندارید زیاد هزینه کنید،‌ برای ایجاد نظم بیشتر، می‌توانید کفش‌ها را در قفسه‎هایی قرار بدهید و آن‌ها را بر اساس کاربردهای مختلف دسته‌بندی کنید.

چگونه یک کمد لباس کوچک را مرتب کنیم؟

مرتب کردن کمد لباس کوچک

اگر تعداد لباس‌هایتان زیاد است و کمد لباس کوچکی دارید، تمیز و مرتب کردن کمدتان کمی مشکل می‌شود. از این رو باید راه حل خلاقانه‌ای را در نظر بگیرید تا کمد بهم ریخته‌ای نداشته باشید.

شما می‌توانید از جعبه‌های طبقه‌بندی شده استفاده کنید. این جعبه‌ها به چند بخش تقسیم شده است که می‌توانید لباس‌ یا اکسسوری‌هایتان را در آن به صورت جداگانه قرار دهید.

در صورتی که لباسی را به تن نمی‌کنید و امیدوارید لباس‌تان را روزی در یک مراسم بپوشید، آن را به کسی ببخشید. اگر لباسی را به مدت ۲ سال به تن نکرده‌اید، هرگز از آن استفاده نخواهید کرد. در این صورت آن لباس زنانه، مردانه یا بچه گانه را ببخشید و فضای کمدتان را خالی‌تر کنید.

شما می‌توانید تعداد میله جالباسی کمدتان را بیشتر کنید. از این رو شما می‌توانید یک جالباسی در بالای کمد و یک جالباسی در وسط کمد قرار دهید تا لباس‌های بیشتری را از کمد آویزان کنید.

اگر می‌خواهید کمد لباس‌تان همیشه تمیز و مرتب باقی بماند و هر بار مجبور نشوید کمدتان را کاملا خالی کنید و از نو لباس‌ها را مرتب کنید، هر لباسی را سر جای خود قرار دهید تا نیازی به صرف زمان نباشد و کمدتان مرتب باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

MicrosoftTeams-image (3)

جدیدترین مطالب مد و فشن را دنبال کنید!

© کلیه حقوق متعلق به سایت بانی‌مد می‌باشد