20 اسفند 1399
/
4,180 بازدید

برندگان نوبل ادبیات؛ کتاب‌هایی که کمتر نامشان را شنیده‌اید!

فهرست مطالب

نویسندگان در سراسر جهان هرساله بابت مجموعه فعالیت‌های ادبی و نوشتاری خود موفق به دریافت جایزه ادبی نوبل می‌شوند اما گاهی یک کتاب شاخص در میان آثار نویسنده وجود دارد که همه معتقدند، آن کتاب خاص جایزه نوبل را برای نویسنده خود به ارمغان آورده است؛ معرفی همه کتاب‌های شاخص برندگان نوبل ادبیات در حوصله این مقاله نمی‌گنجد؛ به همین علت با مقدمه‌ای از ماریو بارگاس یوسا (یکی از مهم‌ترین رمان‌نویسان و مقاله‌نویسان معاصر آمریکای جنوبی) به سراغ ۱۰ کتاب مهجور مانده در میان خیل عظیم آثار ادبی برندگان جایزه نوبل رفته‌ایم.

چرا ادبیات؟
مقدمه‌ای از ماریو بارگاس یوسا

کتاب چرا ادبیات یکی از برندگان جایزه ادبیات

جامعه‌ای که خوب می‌خواند و استعداد آفرینش ادبیات خوب را دارد، فریب ‌دادن این جامعه بسیار دشوارتر از جامعه‌ای مرکب از افراد جاهل است. (از کتاب چرا ادبیات، ماریو بارگاس یوسا)

یوسا در کتاب چرا ادبیات به این پرسش پاسخ می‌دهد که چرا باید به ادبیات توجه کنیم؟
چرا خواندن رمان و داستان تا این اندازه اهمیت دارد که همه ادیبان و بزرگان به خواندن ادبیات تأکید می‌کنند. یوسا در این کتاب می‌گوید:  ادبیات از آغاز تا اکنون و تا زمانی که وجود داشته باشد فصل مشترک تجربیات آدمی بوده و خواهد بود و به‌واسطه آن انسان‌ها می‌توانند یکدیگر را بازشناسند و با یکدیگر گفتگو کنند و در این میان تفاوت مشاغل، شیوه زندگی، موقعیت جغرافیایی و فرهنگی و احوالات شخصی تأثیری ندارد. ادبیات به تک‌تک افراد با همه ویژگی‌های فردی‌شان امکان داده از تاریخ فراتر بروند. ما در مقام خوانندگان سروانتس، شکسپیر، دانته و تولستوی یکدیگر را در پهنه گسترده مکان و زمان درک می‌کنیم و خود را اعضای یک پیکر می‌یابیم، زیرا در آثار این نویسندگان چیزهایی می‌آموزیم که سایر آدمیان نیز آموخته‌اند و این همان وجه اشتراک ماست به‌رغم طیف وسیعی از تفاوت‌ها که ما را از هم جدا می‌کند.»

سالار مگس‌ها (ارباب مگس‌ها)، قانون بد، بهتر از بی‌قانونی است!

نوشتۀ ویلیام گلدینگ

برندگان جایزه نوبل ادبیات

ویلیام گلدینگ در این رمان به اهمیت وجود و پیروی از قوانین در جوامع انسانی می‌پردازد؛ او در این داستان با به ‌تصویر کشیدن خشونت‌آمیز و شگفت‌انگیز خود از سرشت آدمی، قصه‌ی سالار مگس‌ها را خلق کرده که با انتشار این کتاب در آتش بحث‌هایی پیرامون سرشت و ذات انسان دمیده است. قصه سالار مگس‌ها از جایی شروع می‌شود که هواپیمای حامل بچه‌های یک مدرسه در جزیره‌ای خالی از سکنه سقوط می‌کند و تنها بازمانده‌های این سقوط، تعدادی کودک و نوجوان می‌شوند که بدون حضور هیچ فرد بزرگسالی، باید ادامه زندگی خود و دیگران را اداره کنند.

سیدارتا، تحول معنوی یک مرد برهمن

نوشتۀ هرمان هسه

سیدارتا، جز برندگان نوبل ادبیات، تحول معنوی یک مرد برهمن نوشتۀ هرمان هسه

سیدارتا یا سیذارتا رمانی کلاسیک در باب خودشناسی است که ماجرای تحول معنوی یک مرد هندی برهمن را در دوران هند باستان روایت می‌کند. نام کتاب از اسم شخصیت اصلی کتاب وام گرفته شده است. سیدارتا برهمن‌زاده جوانى است که همراه دوست خود که او هم یک برهمن هندی است، خانه و خانواده خود را براى جستجوى حقیقت و دانستن وظیفه انسان در زمین، ترک می‌کنند و به مرتاض‌های جنگل می‌پیوندند تا با یادگیری فن ریاضت و تفکر به شیوه مرتاضان موانع رسیدن به حقیقت را از بین ببرند.

خورشید نیز طلوع می‌کند، سبک زندگی بی‌هدف و سرخوردگی نسلی گمشده

نوشتۀ ارنست همینگوی

جایزه نوبل ادبیات چیست

خالق شاهکار پیرمرد و دریا، سال‌ها قبل از نوشتن آن، رمان خورشید نیز طلوع می‌کند را نوشته و تحسین همگان را به همراه داشته است. همینگوی در این رمان با نگاهی تلخ به سرخوردگی و احساس نگرانی در نسل بعد از جنگ جهانی اول، داستان نسلی را روایت می‌کند که در طی سفر به اسپانیا و تماشای گاوبازی‌های میدان‌های اسپانیا در عصر ورشکستگی، انحراف اخلاقی و خیال‌پردازی‌ها چالش‌هایی را باهم می‌گذرانند.

شرق بهشت، نبرد بی‌پایان خیر و شر

نوشتۀ جان اشتاین بک

برندگان جایزه نوبل ادبیات ایران

خالق رمان خوشه‌های خشم در داستان شرق بهشت، تبعیض میان فرزندان هر خانواده از جانب پدر امری وراثتی برمی‌شمارد. این رمان قصه حسادت و اختلافات فرزندان براثر تبعیض‌های پدران هر خانواده است. در بخشی از این کتاب آمده:  قله‌های گابلین را یادم هست که در سمت خاور بر دره مشرف بودند، قله‌هایی روشن، شاد و افسون کننده‌ای که آدم دلش می‌خواست از کوره‌راه‌های گرمش با تلاش بالا برود. کوه‌های دل‌فریبی بودند که زینتشان علف‌های سوخته از هرم آفتاب بود. در سمت باختر سلسله کوه‌های سانتالوچا، در دل آسمان نقشه بسته بودند، توده‌ای تیره و مرموز که میان دریا و دره حائل بودند، غیردوستانه و خطرناک.»

بازمانده روز، برنده جایزه نوبل ادبیات، فقط خدمت در راستای تحقق آرزوهای ارباب

نوشتۀ کازوئو ایشی گورو

بازمانده روز، برنده جایزه نوبل ادبیات، فقط خدمت در راستای تحقق آرزوهای ارباب نوشتۀ کازوئو ایشی گورو

رمان بازمانده روز، روایت نوعی ملال و درعین‌حال مسئولیت‌پذیری بی‌قیدوشرط در زندگی یک پیشخدمت بنام استیونز است. استیونز در عمارت اشرافی لرد دارلینگتون امور خانه و باقی خدمتکارها را در دست دارد و به تنها چیزی که اهمیت می‌دهد، خدمت کردن به ارباب خود با رعایت اصول حرفه‌ای کار خود است. او که در آن خانه سال‌های زیادی پشت سر گذاشته و به میان‌سالی رسیده است، پس از مرگ لرد دارلینگتون چند روز به مرخصی می‌رود و اتفاقات زندگی خود را مرور می‌کند.

خاک خوب،برنده جایزه نوبل ادبیات، روایت پایبندی وانگ لونگ به زمین

نوشتۀ پرل باک

خاک خوب،برنده جایزه نوبل ادبیات، روایت پایبندی وانگ لونگ به زمین نوشتۀ پرل باک

در کتاب خاک خوب،‌ نویسنده عادت‌ها و باورهای دهقانان چینی را که با فقر و گرسنگی و جنگ‌های داخلی درگیرند را واقع‌بینانه توصیف کرده است. قصه‌ این رمان پیرامون وانگ لونگ، دهقان چینی و خانواده‌اش و همچنین دیگر دهقانان شکل می‌گیرد که هرکدام از آن‌ها به زمین کشاورزی که روی آن کار می‌کنند وابستگی زیادی دارند؛ اما زمانی که سیل و قحطی فرامی‌رسد، فصل جدیدی در زندگی این دهقانان به وجود می‌آید.

در انتظار گودو، تو یک‌لحظه همه‌چیز ناپدید می‌شه و ما یه بار دیگه تنها می‌شیم، میان هیچ و پوچ!

نوشتۀ ساموئل بکت

کتاب در انتظار گودو، جز برندگان جایزه نوبل ادبیات

نمایشنامه در انتظار گودو از شاخص‌ترین آثار ادبی جهان است که معروف‌ترین نمایشنامه ابزورد (معنا باخته) در جهان به شمار می‌رود. قصه این نمایشنامه روایت دو ولگرد بنام ولادیمیر و استراگون در بیابانی فقط با یک درخت است که به انتظار شخصی بنام گودو مانده‌اند. در گفتگوی آن‌ها با یکدیگر متوجه می‌شویم که آن‌ها حتی گودو را نمی‌شناسند و ندیده‌اند اما همچنان منتظر آمدنش هستند زیرا اگر مشغول انتظارش نباشند امکان دارد به زندگی خود پایان دهند.

کوه جادو، روایتی در دل کوهستانی جادویی

نوشتۀ توماس مان

کتاب کوه جادو نوشته توماس مان جز برندگان جایزه نوبل ادبیات

توماس مان در رمان کوه جادو به شکل حیرت‌آوری، بیماری را وضعیتی در ابتدا روحی و سپس جسمی معرفی می‌کند. قصه این رمان، روایت هانس کاستورپ است که برای ملاقات با پسرعموی بیمار خود، به آسایشگاهی در ارتفاعات کوه‌های سوئیس می‌رود. در آن‌ بیمارستان تشخیص می‌دهند که خود هانس نیز مانند پسرعمویش به بیماری سل مبتلا شده است و باید بستری شود. به‌این‌ترتیب سفری که قرار بود حداکثر چند هفته به طول بیانجامد، به اقامتی چندساله تبدیل می‌شود. پی بردن به حقیقی بودن ماجرای بیماری هانس، امری دلهره‌آور است که با خواندن کوه جادو شما را درگیر خود می‌کند.

جشن بز (سور بز)، هرکه با شمشیر زندگی کند، با شمشیر هم می‌میرد!

نوشتۀ ماریو بارگاس یوسا

کتاب سور بز جز جایزه نوبل ادبیات

 

رمان‌ تاریخی سور بز، ماجرای ترور رافائل تروخیو، دیکتاتور جمهوری دومینیکن کسی که هر نوع مخالفتی را در طول حکومتش بر دومینیکن سرکوب می‌کرده را ‌بعد از سلطه‌ی ۳۱ ساله‌ی حکومت او بر این کشور روایت می‌کند. یوسا، مانند همه‌ی رمان‌نویسانی که به موضوعی تاریخی می‌پردازند، به رویدادهای تاریخی اصلی وفادار مانده، اما در جزئیات از خود چیزهایی افزوده و شخصیت‌هایی خلق کرده که واقعیت تاریخی ندارند.

 

طبل حلبی، پسر باهوشی که از همه‌چیز خبر دارد!

نوشتۀ گونتر گراس

کتاب طبل حلبی جز جایزه نوبل ادبیات

طبل حلبی به همراه دو رمان دیگر به نام «موش و گربه» و «سال‌های سگی» سه‌گانه مشهور گونتر گراس نویسنده آلمانی فقید را تشکیل می‌دهند. این رمان روایت زندگی پسربچه‌ای باهوش بنام اسکار است که رشد جسمی او متوقف شده است. اسکار به دلیل عقب‌ماندگی جسمی توسط دیگران نادیده گرفته‌ می‌شود، اما او همه‌جا سرک می‌کشد و از همه‌چیز خبر دارد. راه ارتباطی او با دیگران، طبل حلبی‌اش است که در تولد سه‌سالگی هدیه گرفته است.

بدون شک زیاد شنیده‌اید که می‌گویند: کتاب بهترین دوست ما در زندگی است؛ این جمله به‌ظاهر اغراق‌آمیز بعد از خواندن اولین کتاب توسط هر فرد تبدیل به یک ارزش می‌شود و دیگر جمله‌ای اغرا‌ق‌آمیز نخواهد بود. در این مقاله تلاش کردیم ۱۰ شاهکار ادبی جهان که شاید نخوانده باشید و توسط نویسندگانی دارای جایزه نوبل ادبیات نوشته‌شده‌اند را به شما معرفی کنیم. اگر موفق به خواندن این کتاب‌ها شدید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید و یا زیر این مقاله کتاب‌ موردعلاقۀ خود را به دوستداران کتاب معرفی کنید.

نظرات 1

  1. مصطفی says:

    عالی و ارزشمند👌🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shape

پربازدیدترین مطالب

مطالب تصادفی

۴ نکته­ برای انتخاب کیف

انتخاب کیف مناسب به چه عواملی بستگی دارد؟ اصطلاح  “کیف دستی”  ابتدا در اوایل دهه ۱۹۰۰، برای نوعی ابتدایی از یک

برندگان جایزه نوبل ادبیات
20 اسفند 1399
/
4,180 بازدید

برندگان نوبل ادبیات؛ کتاب‌هایی که کمتر نامشان را شنیده‌اید!

فهرست مطالب

نویسندگان در سراسر جهان هرساله بابت مجموعه فعالیت‌های ادبی و نوشتاری خود موفق به دریافت جایزه ادبی نوبل می‌شوند اما گاهی یک کتاب شاخص در میان آثار نویسنده وجود دارد که همه معتقدند، آن کتاب خاص جایزه نوبل را برای نویسنده خود به ارمغان آورده است؛ معرفی همه کتاب‌های شاخص برندگان نوبل ادبیات در حوصله این مقاله نمی‌گنجد؛ به همین علت با مقدمه‌ای از ماریو بارگاس یوسا (یکی از مهم‌ترین رمان‌نویسان و مقاله‌نویسان معاصر آمریکای جنوبی) به سراغ ۱۰ کتاب مهجور مانده در میان خیل عظیم آثار ادبی برندگان جایزه نوبل رفته‌ایم.

چرا ادبیات؟
مقدمه‌ای از ماریو بارگاس یوسا

کتاب چرا ادبیات یکی از برندگان جایزه ادبیات

جامعه‌ای که خوب می‌خواند و استعداد آفرینش ادبیات خوب را دارد، فریب ‌دادن این جامعه بسیار دشوارتر از جامعه‌ای مرکب از افراد جاهل است. (از کتاب چرا ادبیات، ماریو بارگاس یوسا)

یوسا در کتاب چرا ادبیات به این پرسش پاسخ می‌دهد که چرا باید به ادبیات توجه کنیم؟
چرا خواندن رمان و داستان تا این اندازه اهمیت دارد که همه ادیبان و بزرگان به خواندن ادبیات تأکید می‌کنند. یوسا در این کتاب می‌گوید:  ادبیات از آغاز تا اکنون و تا زمانی که وجود داشته باشد فصل مشترک تجربیات آدمی بوده و خواهد بود و به‌واسطه آن انسان‌ها می‌توانند یکدیگر را بازشناسند و با یکدیگر گفتگو کنند و در این میان تفاوت مشاغل، شیوه زندگی، موقعیت جغرافیایی و فرهنگی و احوالات شخصی تأثیری ندارد. ادبیات به تک‌تک افراد با همه ویژگی‌های فردی‌شان امکان داده از تاریخ فراتر بروند. ما در مقام خوانندگان سروانتس، شکسپیر، دانته و تولستوی یکدیگر را در پهنه گسترده مکان و زمان درک می‌کنیم و خود را اعضای یک پیکر می‌یابیم، زیرا در آثار این نویسندگان چیزهایی می‌آموزیم که سایر آدمیان نیز آموخته‌اند و این همان وجه اشتراک ماست به‌رغم طیف وسیعی از تفاوت‌ها که ما را از هم جدا می‌کند.»

سالار مگس‌ها (ارباب مگس‌ها)، قانون بد، بهتر از بی‌قانونی است!

نوشتۀ ویلیام گلدینگ

برندگان جایزه نوبل ادبیات

ویلیام گلدینگ در این رمان به اهمیت وجود و پیروی از قوانین در جوامع انسانی می‌پردازد؛ او در این داستان با به ‌تصویر کشیدن خشونت‌آمیز و شگفت‌انگیز خود از سرشت آدمی، قصه‌ی سالار مگس‌ها را خلق کرده که با انتشار این کتاب در آتش بحث‌هایی پیرامون سرشت و ذات انسان دمیده است. قصه سالار مگس‌ها از جایی شروع می‌شود که هواپیمای حامل بچه‌های یک مدرسه در جزیره‌ای خالی از سکنه سقوط می‌کند و تنها بازمانده‌های این سقوط، تعدادی کودک و نوجوان می‌شوند که بدون حضور هیچ فرد بزرگسالی، باید ادامه زندگی خود و دیگران را اداره کنند.

سیدارتا، تحول معنوی یک مرد برهمن

نوشتۀ هرمان هسه

سیدارتا، جز برندگان نوبل ادبیات، تحول معنوی یک مرد برهمن نوشتۀ هرمان هسه

سیدارتا یا سیذارتا رمانی کلاسیک در باب خودشناسی است که ماجرای تحول معنوی یک مرد هندی برهمن را در دوران هند باستان روایت می‌کند. نام کتاب از اسم شخصیت اصلی کتاب وام گرفته شده است. سیدارتا برهمن‌زاده جوانى است که همراه دوست خود که او هم یک برهمن هندی است، خانه و خانواده خود را براى جستجوى حقیقت و دانستن وظیفه انسان در زمین، ترک می‌کنند و به مرتاض‌های جنگل می‌پیوندند تا با یادگیری فن ریاضت و تفکر به شیوه مرتاضان موانع رسیدن به حقیقت را از بین ببرند.

خورشید نیز طلوع می‌کند، سبک زندگی بی‌هدف و سرخوردگی نسلی گمشده

نوشتۀ ارنست همینگوی

جایزه نوبل ادبیات چیست

خالق شاهکار پیرمرد و دریا، سال‌ها قبل از نوشتن آن، رمان خورشید نیز طلوع می‌کند را نوشته و تحسین همگان را به همراه داشته است. همینگوی در این رمان با نگاهی تلخ به سرخوردگی و احساس نگرانی در نسل بعد از جنگ جهانی اول، داستان نسلی را روایت می‌کند که در طی سفر به اسپانیا و تماشای گاوبازی‌های میدان‌های اسپانیا در عصر ورشکستگی، انحراف اخلاقی و خیال‌پردازی‌ها چالش‌هایی را باهم می‌گذرانند.

شرق بهشت، نبرد بی‌پایان خیر و شر

نوشتۀ جان اشتاین بک

برندگان جایزه نوبل ادبیات ایران

خالق رمان خوشه‌های خشم در داستان شرق بهشت، تبعیض میان فرزندان هر خانواده از جانب پدر امری وراثتی برمی‌شمارد. این رمان قصه حسادت و اختلافات فرزندان براثر تبعیض‌های پدران هر خانواده است. در بخشی از این کتاب آمده:  قله‌های گابلین را یادم هست که در سمت خاور بر دره مشرف بودند، قله‌هایی روشن، شاد و افسون کننده‌ای که آدم دلش می‌خواست از کوره‌راه‌های گرمش با تلاش بالا برود. کوه‌های دل‌فریبی بودند که زینتشان علف‌های سوخته از هرم آفتاب بود. در سمت باختر سلسله کوه‌های سانتالوچا، در دل آسمان نقشه بسته بودند، توده‌ای تیره و مرموز که میان دریا و دره حائل بودند، غیردوستانه و خطرناک.»

بازمانده روز، برنده جایزه نوبل ادبیات، فقط خدمت در راستای تحقق آرزوهای ارباب

نوشتۀ کازوئو ایشی گورو

بازمانده روز، برنده جایزه نوبل ادبیات، فقط خدمت در راستای تحقق آرزوهای ارباب نوشتۀ کازوئو ایشی گورو

رمان بازمانده روز، روایت نوعی ملال و درعین‌حال مسئولیت‌پذیری بی‌قیدوشرط در زندگی یک پیشخدمت بنام استیونز است. استیونز در عمارت اشرافی لرد دارلینگتون امور خانه و باقی خدمتکارها را در دست دارد و به تنها چیزی که اهمیت می‌دهد، خدمت کردن به ارباب خود با رعایت اصول حرفه‌ای کار خود است. او که در آن خانه سال‌های زیادی پشت سر گذاشته و به میان‌سالی رسیده است، پس از مرگ لرد دارلینگتون چند روز به مرخصی می‌رود و اتفاقات زندگی خود را مرور می‌کند.

خاک خوب،برنده جایزه نوبل ادبیات، روایت پایبندی وانگ لونگ به زمین

نوشتۀ پرل باک

خاک خوب،برنده جایزه نوبل ادبیات، روایت پایبندی وانگ لونگ به زمین نوشتۀ پرل باک

در کتاب خاک خوب،‌ نویسنده عادت‌ها و باورهای دهقانان چینی را که با فقر و گرسنگی و جنگ‌های داخلی درگیرند را واقع‌بینانه توصیف کرده است. قصه‌ این رمان پیرامون وانگ لونگ، دهقان چینی و خانواده‌اش و همچنین دیگر دهقانان شکل می‌گیرد که هرکدام از آن‌ها به زمین کشاورزی که روی آن کار می‌کنند وابستگی زیادی دارند؛ اما زمانی که سیل و قحطی فرامی‌رسد، فصل جدیدی در زندگی این دهقانان به وجود می‌آید.

در انتظار گودو، تو یک‌لحظه همه‌چیز ناپدید می‌شه و ما یه بار دیگه تنها می‌شیم، میان هیچ و پوچ!

نوشتۀ ساموئل بکت

کتاب در انتظار گودو، جز برندگان جایزه نوبل ادبیات

نمایشنامه در انتظار گودو از شاخص‌ترین آثار ادبی جهان است که معروف‌ترین نمایشنامه ابزورد (معنا باخته) در جهان به شمار می‌رود. قصه این نمایشنامه روایت دو ولگرد بنام ولادیمیر و استراگون در بیابانی فقط با یک درخت است که به انتظار شخصی بنام گودو مانده‌اند. در گفتگوی آن‌ها با یکدیگر متوجه می‌شویم که آن‌ها حتی گودو را نمی‌شناسند و ندیده‌اند اما همچنان منتظر آمدنش هستند زیرا اگر مشغول انتظارش نباشند امکان دارد به زندگی خود پایان دهند.

کوه جادو، روایتی در دل کوهستانی جادویی

نوشتۀ توماس مان

کتاب کوه جادو نوشته توماس مان جز برندگان جایزه نوبل ادبیات

توماس مان در رمان کوه جادو به شکل حیرت‌آوری، بیماری را وضعیتی در ابتدا روحی و سپس جسمی معرفی می‌کند. قصه این رمان، روایت هانس کاستورپ است که برای ملاقات با پسرعموی بیمار خود، به آسایشگاهی در ارتفاعات کوه‌های سوئیس می‌رود. در آن‌ بیمارستان تشخیص می‌دهند که خود هانس نیز مانند پسرعمویش به بیماری سل مبتلا شده است و باید بستری شود. به‌این‌ترتیب سفری که قرار بود حداکثر چند هفته به طول بیانجامد، به اقامتی چندساله تبدیل می‌شود. پی بردن به حقیقی بودن ماجرای بیماری هانس، امری دلهره‌آور است که با خواندن کوه جادو شما را درگیر خود می‌کند.

جشن بز (سور بز)، هرکه با شمشیر زندگی کند، با شمشیر هم می‌میرد!

نوشتۀ ماریو بارگاس یوسا

کتاب سور بز جز جایزه نوبل ادبیات

 

رمان‌ تاریخی سور بز، ماجرای ترور رافائل تروخیو، دیکتاتور جمهوری دومینیکن کسی که هر نوع مخالفتی را در طول حکومتش بر دومینیکن سرکوب می‌کرده را ‌بعد از سلطه‌ی ۳۱ ساله‌ی حکومت او بر این کشور روایت می‌کند. یوسا، مانند همه‌ی رمان‌نویسانی که به موضوعی تاریخی می‌پردازند، به رویدادهای تاریخی اصلی وفادار مانده، اما در جزئیات از خود چیزهایی افزوده و شخصیت‌هایی خلق کرده که واقعیت تاریخی ندارند.

 

طبل حلبی، پسر باهوشی که از همه‌چیز خبر دارد!

نوشتۀ گونتر گراس

کتاب طبل حلبی جز جایزه نوبل ادبیات

طبل حلبی به همراه دو رمان دیگر به نام «موش و گربه» و «سال‌های سگی» سه‌گانه مشهور گونتر گراس نویسنده آلمانی فقید را تشکیل می‌دهند. این رمان روایت زندگی پسربچه‌ای باهوش بنام اسکار است که رشد جسمی او متوقف شده است. اسکار به دلیل عقب‌ماندگی جسمی توسط دیگران نادیده گرفته‌ می‌شود، اما او همه‌جا سرک می‌کشد و از همه‌چیز خبر دارد. راه ارتباطی او با دیگران، طبل حلبی‌اش است که در تولد سه‌سالگی هدیه گرفته است.

بدون شک زیاد شنیده‌اید که می‌گویند: کتاب بهترین دوست ما در زندگی است؛ این جمله به‌ظاهر اغراق‌آمیز بعد از خواندن اولین کتاب توسط هر فرد تبدیل به یک ارزش می‌شود و دیگر جمله‌ای اغرا‌ق‌آمیز نخواهد بود. در این مقاله تلاش کردیم ۱۰ شاهکار ادبی جهان که شاید نخوانده باشید و توسط نویسندگانی دارای جایزه نوبل ادبیات نوشته‌شده‌اند را به شما معرفی کنیم. اگر موفق به خواندن این کتاب‌ها شدید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید و یا زیر این مقاله کتاب‌ موردعلاقۀ خود را به دوستداران کتاب معرفی کنید.

نظرات 1

  1. مصطفی says:

    عالی و ارزشمند👌🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

MicrosoftTeams-image (3)

جدیدترین مطالب مد و فشن را دنبال کنید!

© کلیه حقوق متعلق به سایت بانی‌مد می‌باشد