خرید کفش چرم و مجلسی مردانه

لطفا منتظر بمانید

خرید انواع کفش رسمی و مجلسی مردانه

کفش رسمی یا مجلسی مردانه، نوع خاصی از کفش است، که معمولا به منظور استفاده در محیط‌های رسمی و اداری از آن‌ها استفاده می‌شود. بسیاری از انواع این کفش‌ها از چرم طبیعی و یا مصنوعی تولید شده‌اند. کفش‌های چرم معمولا به دلیل دوام و مانگاری بالا، انعطاف‌پذیری مناسب، و استایل شیک از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. از گذشته‌های دور سنت پایداری از فرهنگ تولید منسوجات چرمی در کشور عزیزمان ایران وجود داشته است. در این بخش توضیحاتی درمورد انواع چرم، ارائه می‌کنیم که می‌تواند راهنمای خوبی در خرید کفش چرم باشد.

چرم ماده ای بادوام و انعطاف‌پذیر است که از دباغی پوست احشام به دست می‌آید و به دلیل داشتن ویژگی تنفس‌پذیری جایگاه مهمی را در تولید پوشاک، کیف و کفش به خود اختصاص داده است. پوست خام احشام در حالت طبیعی، قابل استفاده نیست چون به مرور زمان پوسیده شده و با تغییرات دمایی دچار تغییرخواص می‌شود. به همین دلیل با استفاده از دباغی آن را برای استفاده طولانی مدت مهیا می‌کنند. به طور کلی نمی‌توان یک دسته‌بندی اساسی برای محصولت چرمی در نظر گرفت و به همین دلیل معمولا آن ها را بر اساس طبیعی و غیر طبیعی بودن، نوع دباغی، استحکام و سبک و کشور تولید کننده دسته‌بندی می‌کنند.

طبقه‌بندی چرم بر اساس نوع استحکام

1.چرم سبک : چرمی است که از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، و بره به دست می‌آید و بسیار ظریف و نازک است و به همین علت هم در ساخت محصولاتی مانند لباس، کاپشن، کفی کفش و دستکش استفاده می‌شود. نوع با کیفیت پایین‌تر آن به عنوان آستری کفش و لباس کاربرد دارد. این نوع از چرم به علت نازکی سریع‌تر دچار چروک‌شدگی می‌شود و مراقبت از آن اهمیت زیادی دارد.

2. چرم نیمه سنگین : به چرمی گفته می‌شود که از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شتر‌مرغ به دست می‌آید. دارای استحکام بیشتری نسبت به چرم سبک هستند و به علت کمیاب و گران قیمت بودن بیشتر در ساخت محصولاتی که جنبه تزیینی دارند و یا لوکس محسوب می‌شوند مثل روکش صندلی اتومبیل‌های گران قیمت، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3. چرم سنگین : این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند گاو, گاومیش, شتر و گوساله تولید می‌شود. چرم سنگین در حال حاضر پرطرفدارترین نوع چرم در میان مردم است. این محصول دارای استحکام بالا و زیبایی چشم‌نوازی است. به دلیل استحکام چرم سنگین از آن در تولید رویه و زیره کفش، کیف‌های جیبی و دستی و تسمه ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌شود.

دسته‌بندی چرم بر اساس نوع دباغی

1. چرم گاوی: چرم گاو به علت دوام و استحکام پرکاربرد‌ترین چرم جهان است، به طوری که حدود 70 درصد بازار جهانی چرم را به خودش اختصاص داده‌ است. چرم گاوی در اکثر حوزه‌های پوشاک کاربرد دارد که می‌توان به کفش و زیره کفش، روکش صندلی اتومبیل، وسایل منزل مانند مبل، کمربند، تسمه، زین دوچرخه و لباس اشاره کرد. از آنجایی که گوشت گاو در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، پوست کافی برای تولید چرم در اختیار صنعت چرم سازی قرار گرفته؛ بنابراین چرم گاو نسبت به انواع دیگر آن مقرون‌به‌صرفه‌تر است. ضخامت آن بین 1.2 تا 2 میلی‌متر می‌باشد. چرم تولید شده از پوست گاو و گوساله دارای الیاف متراکم است به همین دلیل استحکام و مقاومت بالایی دارد، ضمن اینکه سطح آن صاف و در اصطلاح بدون گرین است. بر اساس مورد مصرف به صورت نرم و خشک در ضخامت‌های متفاوت تولید می‌شود و کاربرد عمومی آن در تهیه کفش، انواع کیف، لباس و دستکش است. معمولا در هنگام خرید کفش چرم، بیشتر از هر نوع دیگری با این نوع از چرم مواجه می‌شوید.

2. چرم بزی: چرمی با مقاومت بالا که تشخیص آن به دلیل واضح بودن محل خروج مو کار آسانی است. تراکم آن از چرم گاوی کمتر و از چرم گوسفندی بیشتر است. با توجه به مورد مصرف در دو صورت نرم و خشک ارائه می‌شود. عمده مصرف آن در ساخت کیف و کفش است. ضخامت آن بین 0.8 تا 1.2 میلی متر است.

4. چرم گیاهی: این نوع چرم که تنها مراحل اولیه رنگرزی بر روی آن صورت می‌گیرد از مرغوبیت چندان مناسبی برخوردار نیست. از این نوع چرم بیشتر جهت آستری کفش و کیف استفاده می‌‌شود. البته در هنرهای نقاشی و خطاطی روی چرم هم، از این نوع چرم استفاده می‌کنند. در دبّاغی این نوع چرم از مواد و رنگ‌های شیمیایی استفاده نمی‌شود و به جای آن رنگ‌های گیاهی، مواد و روغن‌های حیوانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. چرم گیاهی به علت دارا بودن بیشترین سازگاری با محیط زیست و عدم ایجاد عوارض در اثر تماس با پوست انسان، از بهترین انواع دبّاغی به شمار می رود. این نوع چرم منعطف و قهوه‌ای رنگ است که میزان رنگ آن به ترکیب شیمیایی و رنگ پوست بستگی دارد. چرم گیاهی در آب پایدار نیست و بی‌رنگ می‌شود و چنانچه بعد از خیس شدن آن را خشک کنید از انعطافش کاسته می‌شود و در نتیجه چروک و شکننده خواهد شد. از نظر تاریخی، این نوع چرم پس از سخت شدن، عمدتا برای ساخت زره مورد استفاده قرار می‌گرفت و همچنین از آن برای صحافی کتاب‌ها نیز استفاده می‌شد.

5. چرم کرومی: چرمی است که مواد اصلی دباغی آن بر پایه کروم است و نسبت به چرم‌های گیاهی از انعطاف و نرمی بالاتری برخوردار هستند و در هنگامی که در تماس با آب قرار می‌گیرند به شدت چرم گیاهی رنگ و انعطاف خود را از دست نمی‌دهند. چرم‌های کرومی که اخیرا در صنعت کفش بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، از چرم‌های نامرغوب گاوی تهیه می‌شوند. بر سطح برخی چرم‌های کرومی که رویه نا‌مرغوبی دارند طرحی را به صورت مصنوعی چاپ می‌کنند که به آن کرومی چاپی می‌گویند.

6. چرم جیر: نوعی چرم با سطح صاف و مخمل مانند است که معمولا در تهیه چکمه، دستکش، کیف و دیگر محصولات، مورد استفاده قرار می‌گیرد. عموما از پوست‌های بزی و گوسفندی ایجاد می‌شود. برای ساخت جیر، سطح گوشتی پوست را پرداخت می‌کنند تا به صورت مخملی دربیاید.

7. چرم اشبالتی: چرم اشبالت، نوع گاوی چرم جیر است که مانند نبوک و جیر، سطحی مخملی و پرزدار دارد. در تهیه چرم اشبالت، از رنگ‌های شیمیایی زیادی استفاده می‌شود و به همین دلیل، تنوع رنگ آن بالاست. از این نوع چرم در تولید کیف و کیف پول، بیشتر استفاده می‌شود. برای به دست آوردن چرم اشبالتی چرم‌‌های ضخیم گاوی را ورقه‌ ورقه می‌کنند و بعد جیرسازی را انجام می‌دهند که نسبت به چرم جیر از کیفیت کمتری برخوردار است. تفاوت ظاهری چرم جیر با چرم اشبالت در پرزدار بودن لایه داخلی آن ، رخ‌دار بودنش (منظور از رویه یا رخ چرم قسمتی است، که محل رویش پشم یا موی حیوان می‌باشد) و لطافت بالای آن است.

8. چرم نبوک: در صورتی که در تهیه چرم از چرم فول گرین (چرمی که لایه لایه نشده یا رویه آن ساییده نشده باشد) استفاده شده اما رخ چرم ساییده شود چرم نبوک به دست می‌آید که مانند اشبالت و جیر مخمل مانند و نسبت به آن‌ها دارای تراکم الیاف بیشتری است و ظاهری یکنواخت‌تر دارد که زیر دست بسیار نرم‌تر خواهد بود.

9. چرم ورنی: چرم ورنی از پوست گاو و گوساله تهیه می‌شود. این نوع چرم‌ها با یک ورق و لعاب براق لاکی پوشانده می‌شوند تا ظاهری زیبا و براق به خود بگیرند. عمر این چرم‌ها نسبت به چرم‌های نبوک کمتر است.

10. چرم مراکشی: چرم مراکشی از محکم‌ترین و با دوام‌ترین چرم‌های موجود بوده و در عین حال بسیار نرم و انعطاف‌پذیر است. در گذشته از این چرم برای صحافی کتاب‌ها استفاده می‌شده است و امروزه از چرم مراکشی برای تهیه کالاهای چرمی ظریف مانند کیف‌های زنانه، کیف‌های دستی و جیبی مردانه استفاده می‌شود.

11. چرم اسپانیایی: یک نوع چرم مراکشی است که از پوست مرغوب اسب با دباغی گیاهی تهیه می‌شود. چرم اسپانیایی را از روی داخلی آن پرداخت می‌کنند و به همین دلیل چرم تولید شده از دوام بالایی برخوردار و بسیار محکم بوده و همچنین ضد آب است. از این چرم باکیفیت در ساخت کفش‌های مردانه لوکس و مرغوب استفاده می‌شود.

12. چرم روسی: این چرم اولین بار در روسیه و به کمک دباغی همراه با پوست درخت بید و غان، تهیه شده است. شاخصه این نوع چرم، بوی خوشایند آن است که مربوط به روغن درخت غان می‌شود. چرم روسی با دباغی گیاهی در بسیاری از کشورهای جهان رایج شده است و برای صحافی کتاب، ساخت کیف بغلی، چمدان و کفش‌های لوکس مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

13. چرم دانه‌دار یک رویه: برای تهیه این نوع چرم از لایه خارجی پوست استفاده می‌شود و برای حذف علایم و نشانه‌های طبیعی پوست، آن را سمباده زده و سپس پردازش می‌کنند که همین امر موجب ایجاد بافت صاف می‌شود. سمباده و پردازش این نوع چرم از دوام و عمر واقعی آن می‌کاهد.

14. چرم دانه‌دار کامل: این چرم هم مانند چرم دانه‌دار یک رویه از لایه خارجی پوست تهیه می‌شود ولی تفاوت در آن است که این چرم پردازش نمی‌شود و نشانه‌های طبیعی چرم در آن نمایان است. چرم دانه‌دار کامل بادوام‌ترین و محکم‌ترین نوع چرم می‌باشد.

15. چرم هورس: با اعمال یک نوع واکس مخصوص بر سطح چرم فول گرین، چرم از حالت صاف بودن خارج شده است و سطحی پرزدار و مخملی پیدا می‌کند و به این ترتیب چرم هورس یا اصطلاحا Crazy Horse تولید می‌شود. چرم کریزی هورس دارای سایه روشن‌هایی است که به چرم یک حالت قدیمی مانند و عتیقه می‌بخشد. چرم هورس را می‌توان از پوست گاو، بز و شتر تهیه کرد. این چرم دارای دوام بالا، زیبایی منحصر‌به‌فرد و خاصیت ضد آب بودن است و اغلب در تولید کیف و کفش از آن استفاده می‌شود.

16. چرم مار و مارمولک: چرمی بسیار نازک و در عین حال بسیار محکم است که هنگام دباغی ترک نمی‌خورد و دچار آب رفتگی و کشیدگی نمی‌شود و از دوام و استحکام بالایی برخوردار است. قیمت پوست مارمولک از پوست مار بیشتر است.

17. چرم کروکودیل و سوسمار: پوست زیبای این حیوانات از روی نقش بزرگ آن‌ها قابل تشخیص هستند. گاهی به صورت تقلبی طرح آن‌ها را با دستگاه‌های پرس فولادی روی پوست گاو هم می‌زنند. از این چرم برای تولید چمدان‌های درجه یک، کیف‌های زنانه و کفش‌های مرغوب استفاده می‌کنند؛ همچنین از پوست سوسمار بیشتر از پوست کروکودیل استفاده می‌شود.

18. چرم بالا دانه: چرم بالا دانه متداول­‌ترین نوع چرم به کار رفته در محصولات گران چرمی است و از نظر کیفیت در رده دوم قرار دارد. در این نوع چرم لایه جدا کننده داخلی (Split) از چرم جدا شده است و در نتیجه این چرم، نسبت به چرم دانه دار کامل، نازک تر و انعطاف پذیر‌تر است. سطح آن سمباده کشی شده و یک لایه نهایی نیز به آن اضافه شده‌است که باعث می‌شود تا چرم، حالتی سرد‌تر و پلاستیک مانند داشته باشد و حالت تنفس کمتری به خود بگیرد. همچنین این کار از ایجاد زنگار طبیعی جلوگیری خواهد کرد. این نوع چرم، عمدتا ارزان‌تر از چرم دانه‌دار کامل است و همچنین در مقابل لکه‌ها نیز مقاومت بیشتری دارد.

19. چرم دانه اصلاح شده: چرم دانه اصلاح شده، چرمی است که دانه‌های مصنوعی بر روی سطح آن قرار گرفته‌اند. پوست‌هایی که برای ساخت چرم اصلاح شده استفاده می‌شوند فاقد کیفیت لازم برای استفاده در دباغی گیاهی و یا در چرم آنیلین هستند. نواقص این چرم اصلاح می‌شوند یا با سمباده، به طور کامل از پوست حذف می‌شوند و سپس دانه‌های مصنوعی به صورت برجسته بر روی سطح آن قرار می‌گیرند. در نهایت این مجموعه برای زیبایی بیشتر، رنگ می‌شود و یا لکه‌هایی بر روی آن ایجاد می‌شود. بیشتر چرم‌های با دانه اصلاح شده در ساخت چرم‌های رنگی استفاده می‌شوند زیرا رنگ‌دانه‌های جامد باعث می‌شوند تا اصلاحات چرم و همچنین نواقص موجود بر روی آن دیده نشوند. چرم‌های دانه اصلاح شده اغلب در دو نوع تکمیل‌شده چرم رنگی و چرم نیمه آنیلین موجود هستند.

20. چرم اسپلیت: چرم اسپلیت یا جدا شده، چرمی است که از قسمت فیبری پوست ساخته می‌شود. در واقع در جریان عملیات جداسازی پس از این که قسمت بالایی پوست برای ساخت چرم بالا دانه از آن جدا شد، از قسمت زیرین پوست برای ساخت این نوع چرم استفاده می‌شود. خود لایه زیرین پوست را نیز می‌توان در صورتی که ضخامت آن به حد کافی باشد به طور مجدد جدا کرد که حاصل آن، بخش جدا شده میانی و بخش زیرین و نزدیک به گوشت خواهد بود. در پوست‌های بسیار ضخیم، لایه میانی را نیز می‌توان تا جایی که ضخامت اجازه می‌دهد، به بخش‌های مختلف تقسیم کرد. در ادامه یک لایه مصنوعی بر روی سطح چرم جدا شده قرار می‌گیرد و سپس دانه‌ها به صورت مصنوعی بر روی سطح آن ایجاد می‌شوند. از این نوع چرم برای ساخت جیر استفاده می‌شود. قوی‌ترین جیر‌ها، معمولا با استفاده از اسپلیت‌های بدون دانه و یا از لایه جدا شده زیرین که در تماس با گوشت قرار دارد ساخته می‌شوند. جیر‌ها در دو سمت خود، کرکی هستند. تولید‌کنندگان از تکنیک‌های مختلفی برای ساخت جیر از چرم دانه‌دار کامل استفاده می‌کنند. جیر معکوس، چرم دانه‌داری است که به گونه‌ای طراحی شده تا دانه‌های آن، در سطح چرم قرار نداشته باشند. این نوع از جیر، به عنوان جیر واقعی تلقی نمی‌شود.

21. چرم انواع ماهی: چرم ماهی، به دلیل طرح و رنگ خاص خود محبوب است. از این نوع چرم عمدتا برای ساخت کیف و کفش استفاده می‌شود. پوست ماهی مشابه سایر پوست‌ها دباغی می‌شود. از جمله ماهی‌هایی که برای این کار استفاده می‌شوند سالمون، لوتی و ماهی‌های خاویاری هستند. این چرم‌ها معمولا دارای مقاومت بالا و ظاهری شیک هستند.

22. چرم کوسه: این چرم دارای برآمدگی‌های کوچکی است که آن را بسیار سخت می‌کند. کیف‌های دستی ساخته شده از پوست کوسه زمانی طرفداران زیادی داشتند اما به دلیل بالا بودن هزینه این نوع چرم و سختی کار با آن خرید و فروش آن بسیار کم شده است. علاوه بر این، کار کردن با این چرم بسیار دشوار است. چرم مرسوم به شاگرین از پوست این حیوان ساخته می‌شود.

23. چرم شترمرغ: اگرچه شترمرغ‌ها در ابتدا و اوایل قرن 19 برای پرهایشان پرورش داده می‌شدند اما امروزه گوشت و پوست آن‌ها محبوبیت فراوانی یافته است. از فرآیند‌های مختلفی برای پردازش پوست شترمرغ استفاده می‌شود که هرکدام از این فرآیند‌ها، محصول خروجی متفاوتی خواهد داشت. این محصولات شامل لوزام منزل، کفش، وسایل مربوط به ماشین، لوزام جانبی و لباس است. چرم شترمرغ به طور ذاتی دارای حالتی مشابه حالت سیخ شدن مو بر روی پوست هستند که علت آن، فولیکول‌های بزرگ آن‌ها است که پر‌ها از این طریق رشد می‌کنند.


انواع طرح روی چرم

1. کلاسیک ساده: سطح صافی که بسته به پولیش و نوع دباغی می‌تواند سطحی مات یا براق داشته باشد. چرم کلاسیک دارای خط های طبیعی خیلی ریز است و به دلیل سطح ساده آن خط و خش روی آن نمای بیشتری دارد.

2. ناپا: لایه بعدی بعد از چرم ساده که کاملا صاف و نرم است و خش‌پذیری بالایی دارد و برای کیف یا کفش‌هایی که استایل چهارچوب‌دار دارند معمولا استفاده نمی‌شود.

3. فلوتر (شرانگ): چرمی بسیار نرم و لطیف و در برابر خراش و ساییدگی بسیار مقاوم است. سطحی صاف و برجستگی‌های ملایمی روی خود دارد. به دلیل داشتن خط‌های زیاد، خط و خش را نمایان نمی‌کند.

4. کروکو (کروکودیل): همان طرح‌های پوست کروکودیل است که بصورت چاپ روی چرم زده می‌شود. این طرح به نسبت قبلی‌ها انعطاف کمتری دارد.

5. چرم سنگی: تقریبا مشابه کروکو است ولی بافت آن معمولا ابعاد کوچکتری دارد. 

6. چرم لیزارد: چاپ طرح پوست مارمولک که انعطاف کمتری به نسبت کروکو دارد و به خاطر طرح‌های ریز خش کمتر مشخص می‌شود.

7. سافیانو: یک نوع چاپ که ظاهری مانند چرم مصنوعی به کالا می‌دهد و به علت داشتن خطوط منظم و ریز خشک‌تر از لیزارد بوده و برای اشخاصی که دوست دارند کالای چرمشان حالت اولیه خودش را حتی‌الامکان حفظ کند مناسب است.

8. الد ویژن: پتینه کاری‌هایی که باعث سایه روشن شدن رنگ برخی نقاط کالا می‌شود و معمولا روی چرم قهوه‌ای اجرا شده و نمایی قدیمی به ظاهر چرم می‌دهد. الد ویژن روی طرح ساده، ناپا و لیزارد اجرا می‌شود.


خرید اینترنتی کفش چرم مردانه

فروشگاه آنلاین بانی مد با استفاده از تجارب خود، بهترین تولیدات چرمی را از برندهای معتبر همچون: چرم مشهد، مارال چرم، شیفر، لرد و ... تهیه کرده و امکان اطلاع از ویژگی‌ها و خرید آگاهانه انواع کفش چرم مردانه را برای شما فراهم کرده است. 

نمایش بیشتر